امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داستان عقاب و تمساح به سه زبان
آموزش 

عقاب وتمساح

رودخانه ای بود در آفریقا ، که زندگی می کرد درآن یک تمساح . و بالای آب  پرواز می کرد یک عقاب . وهرماهی که می آمد روی آب ، می افتاد به چنگ عقاب . مدتی بعد تمساح دوست شد باعقاب . هرروزهنگام غروب آفتاب ، آن دو می رفتند کنار رودخانه ، گفتگو می کردند دوستانه .

روزی عقاب گفت به تمساح ، می دانی آیا ؟ قصه شکارمن کجا وشکار تو کجا ؟  قصه شکار من باشکارتو ، فرقش زیاد است به جان تو .

تمساح گفت ، مگر چه فرقی دارند آن دو .

عقاب گفت ، صید من مغرور هست و بلند پرواز ،  خود را انگور می داند و  دیگران را پیاز، همه را کوتاه می بیند و خود را دراز . هرچه به گوشش خواندن که ای ماهی ناز، بیا نزد ما با ما بساز، ولی او نمی بیند کسی را با خود هم تراز، پس سفر را به  بالا می کند آغاز. می رسد بر روی آب با تاخت وتاز ،  می افتد ناگهان به چنگ عقاب وغاز . ولی قصه شکار تو ، قصه ای است به نام نیاز . چون آهو یا گورخری می شود تشنه ، روانه می شود به سوی این چشمه  ، تا نیازش بر آورده شود . نه اینکه جانش آزرده شود ، و با دندان تو خورده شود . پس منش من در شکار، مردی هست ومنش تو نامردی .

تمساح که این حرفها را می شنید ، از ناراحتی با دندان لب می گزید . از عقاب پرسید . ، این حقیقت ،از کجا پی برده ای که من نبرده ام . من هم چشم و عقل دارم ، من که نمرده ام . عقاب گفت من در اوج آسمانها سیر می کنم . همراه من است چشم وسرم. رها گشته ام از زندان جزئی نگر. پیوسته ام به آسمان کلی نگر.  ولی چشم و سر تو در خاک می خزد، از این سر به دور است علمی وزد . در خیال تو دنیا همین رود خانه است . زندگی خوردن وخوابیدن است  ، این که رود از کجا سرچشمه گیرد،من می دانم . این که رود به کجا ریزد، من می دانم . تو آهو می بینی و گور خر . من خیر می بینم و شر . من ازغرب می بینم تا شرق .

تمساح تاب شنیدند نداشت . قدمی سمت عقاب برداشت . عقاب صفت جاهلان می دانست از آغاز ، بی درنگ در آمد به پرواز . گفت شایسته نباشد که باشد ، عاقل کنار جاهل .

iترجمه ی داستان عقاب و تمساح

- کان نهر فی افریقیا ، حیث یعیش التمساح فیها . و فوقعا یطیر نسرً . وایُّ سمکه تاتی علی الماء تسقط فی ایدی النسر.
بعد مُدّهٍ التمساح تصاحب مع النسر. کل یوم حین غروب الشمس ، هما کانوا یذهبون طول النهر ، و یتحدّثون محادثه ودّیه.
یوم النسر قال للتمسحاح ،هل تعلم ؟ .................... . صیدی مع صیدک فرقه کثیر(کبیر) بحیاتک
قال التمساح :و لکن ما الفرق بین الاثنین ؟قال النسر:صیدی فخوراً و طموح . یعرف العنب له و الآخرین بصل .
یری الجمیع قصیرین و یری نفسه طویل
کل ما قالوا فی اذنه ایتها السمکه اللطیفه تعالی سِلکی معنا ، لکن هی لم تری ای شخص معها واحد السطح .
هکذا بدت رحله الی الاعلی .تصل علی الماء مع التوغل .تبدا فجأه الی القبض علی النسر و الإوز.و لکن قصه صیدک ،
قصه بِاسم "الاحتیاج" ، حین الغزال تصیر عطشانه او الحمار الوحشی ، یاتون الی هذا المصدر حتی تنرفع حاجتهما.
لا ان تتاذی حیاتهما و ینوکلون باسنانک ! فشخصیتها فی الصید شجاعه و شخصیتک جبان .
و التمساح الذی کانم یسمع هذه الکلمات ، من شدهِ الاذیّه کان یعضُ شفاه باسنانه .سأل من النسر ، من این حصلت
علی هذه الحقیقه و انا ما حصلت ؟انا ایضاً لیّ عین و سبب(فکر).انا مانی میتً . ! و قال النسر انا اسیرُ فی عمق السماء
و عینی و رأسی معی ..لقد افتکیت من السجن الذی یری الاشیاء صغیره ، و انضمت الی السماء التی تری الاشیاء
کلها و لکن عینک و راسک یزحف فی التراب. و من هذا الفکر بعید ان یهب من لدنه علم ! فی خیالک الدنیا
هذا النهر و الحیاه (العیشه) کلها اکل و نوم . انا اعلم من ای مکان یصدر منه هذا النهر و انا اعلم فی ای مکان
یصُب هذا النهر . انت تری الغزال و الحمار الوحشی و انا اری الخیر و الشر . انا اری من الغرب(المغرب) الی الشرق
(مشرق) . و التمساح ما کان یتحمّل سماع هذا الکلام .استغرق خطوه نحو النسر .النسر عرف من البدایه صفه الجاهل . جاء فورا للطیران .قال لا یستحق انّ الحکیم (العاقل) یکون من الجاهل .

داستان عقاب وتمساح به زبان انگلیسی

A river in Africa ,in which a Crocodile ( Alligator ) lived , and over the water was flying an Eagle.Every fish fell in to the harps of Eagle when came on the water.Later,Crocodile became friend with Eagle

Every day at sunset, those two went to the river and discussed friendly.One day Eagle said to CrocodileBig Grino you Know, what is the difference between my hunting story and yours? I swear that a lot of differences between my hunting story and yours.Crocodile said: what is the difference between those two?Eagle said:my hunt is proud and high-flying,knows itself grapes and others onion , sees everybody short and itself tall

Whatever , they read in to the ear that o cute fish,let us build us , but did not see anyone with itself level.So began the journey to the top , reaches on the water with invasion , suddenly falls to the harps of Eagle and Goose.But your hunting story is the story of " Demand". While Deer or Zebra becomes thirsty , comes to this source until meeting their demand , not that its life is annoyed and is eaten with your teeth

So my manner in the hunt is manhood and yours is cowardice.Alligator (Crocodile) which was heard these words , bite its lips with teeth.Asked the Eagle : how did you recognize the reality that i did not

I also have eyes and mind.I am not dead.Eagle said: I was in the depth of the sky and my eyes and head with me.I have been released from prison-based component.I have joined the sky holistically , but your eyes and head creep on the soil.Away from this head , arise of science.In your imagination , just this river is world.Life is eating and sleeping.I know this river where comes from.I know it goes.You see Deer and Zebra and i see good and evil

I see from west to east.Alligator ( Crocodile ) did not tolerate to hear , took a step towards Eagle. Eagle from the beginning knew fool characters.Immediately fly and said: It does not deserve for wise to be around the foolish / unwise

منبع: http://dastanbe3zaban.blogfa.com

پاسخ }}
سپاس شده توسط:

سلام

داستانی با نکته های باریک بود اگر از لحاظ دستورفارسی رعایت می شد خیلی جذاب تر و برجسته تر می نمود.

پرانرژی باشید

زندگی، یعنی پژوهش، و فهمیدن مطلبی جدید.
فرصت ها میوه های رسیده اند اگه به موقع نچینی می افتد.
Huh
پاسخ }}
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره معلمـ گفت

انجمن علمی معلمان ایران افتخار دارد که از بهار سال 91 شروع به کار کرده است. هدف این انجمن افزایش توانایی های علمی و مهارتی معلمان ایران با تبادل نظر و اشتراک تجارب است. این انجمن به طور کامل توسط معلمان اداره می شود و هیچ وابستگی به ارگان های دولتی یا غیر دولتی ندارد.

پیوند ها

دوستان