امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدارس سودمند(1)
#1

مدرسه باید چه چیز هایی را به دانش آموزان بیاموزد(1)

اصلی ترین سوال برای یک نظام آموزشی  و به تبع آن یک مدرسه ( معلم، مدیرو....)باید این باشد که  باید چه چیز هایی را  به دانش آموزان بیاموزد ؟ یعنی یک مدرسه ( چه ابتدایی و راهنمایی-همین متوسطه اول!- و متوسطه دوم) دائما باید از خود بپرسد ، هدف من چیست؟  سود من کجاست؟ در تجارت می گویند کاری که سودی نداشته باشد عبث است؟ آیا همین سوال را مدارس ما نباید بکنند! که آیا کارشان سودی در پی دارد؟یا نه؟! پس ما باید در پی سودمندی مدارس باشیم؛ برخی از کارهایی که نشانگر سودمندی یک مدرسه است فهرست وار ذکر می کنم:

1-ترغیب  دانش آموزان به تفکر و فهم ، یعنی مدرسه  انگیزه ای در دانش آموز ایجاد  کند که او خود به تقکر بپردازد و حاصل تفکر او قهمیدن درست اهداف زندگی باشد ، ...یعنی عاقل شود و عاقل کسی است که بتواند درست تصممم بگیرد و رفتار مناسب با زمان و مکان داشته باشد..... در همه ی سنین تحصیلی باید مدرسه دانش آموزان را به تفکر در خلقت، خود و واهداف هستی و زندگی ترغیب کند.و اگر چنین چیزی محقق شود، دانش دوستی ،دانش آموزی و دانش جویی  تجلی پیدا کرده است....

2-ترغیب دانش آموزان به سپاس گزاری ، مدرسه اگر نتواند حس سپاس گزاری را ( نسبت به خداوند، خانواده و جامعه )در دانش آموز زنده کند، یعنی تفکر دانش آموزدر چنین مدرسه ای رشد نکرده است، تنها انسان جاهل بی بهره از تفکر و فهم است که نسبت به دیگران نگاهی خالی از ادب دارد.اگر مدرسه بتواند به دانش آموزانش حس سپاس گزاری را منتقل کند، سودمند است. ( سپاس گزاری هم باید به صورت ذهنی و هم به صورت عملی مورد پذیرش قرار گیرد ، یعنی  دانش اموز هم از جنبه نظری آن را قبول داشته باشد و هم به صورت عملی آن را انجام دهد.....دانش آموزی که رفتار پرخاشگر نسبت به خانواده دارد و در مدرسه هم از کنار معلمش می گذرد و حتی سلام نمی کند، او چه فهمیده است؟ هیچ! از چه تفکری برخوردار است؟ باز هم هیچ !  ایا مدرسه ای که گرفتار دو هیچ از یک رفتار شود می تواند سودمند باشد؟ هرگز

3-تر غیب دانش آموزان به  محبت  و مهر ورزی ، مدرسه اگر بتواند دانش آموزان زا به این سطح برساند،سود بسیار نصبب  فرد، خانواده و جامعه کرده است، کسی که به دیگران مهر می ورزد یعنی به سطحی از دانش و بینش رسیده است که " بین آدم اعضای یک پیکرند....."یعنی مدرسه  جامعه را به مدینه فاضله نزدیک کرده است.

از صدای سخن عشق ندیدم خوش تر
پاسخ }}
سپاس شده توسط: shirin3140
 


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مدارس سودمند(2) ruznevesht 0 1,875 11-7-1392, 11:25 عصر
آخرین ارسال: ruznevesht

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره معلمـ گفت

انجمن علمی معلمان ایران افتخار دارد که از بهار سال 91 شروع به کار کرده است. هدف این انجمن افزایش توانایی های علمی و مهارتی معلمان ایران با تبادل نظر و اشتراک تجارب است. این انجمن به طور کامل توسط معلمان اداره می شود و هیچ وابستگی به ارگان های دولتی یا غیر دولتی ندارد.

پیوند ها

دوستان