درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)نحوه نمایش موضوع
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1 | Top
vahidf آفلاین

***

عنوان کاربر:
کاربر فعال انجمن
ارسال‌ها:
102
تاریخ عضویت:
آذر 1391
Thumbs Up  گزیده سخنان وزیر آموزش وپرورش در عملکرد100روزه

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، در بخش دوم برنامه تلويزيوني دو نيمه ساعت شبكه خبر ، دكتر فاني در پاسخ به سوالاتي در رابطه با تعيين تكليف جذب مربيان پيش دبستاني در آموزش و پرورش گفت : اين تكليفي است كه مجلس براي ما تعيين كرده و همانطور كه قبل از اين توضيح دادم، به مجرداينكه دستور العمل آماده بشود به اطلاع عزيزان خواهيم رساند .

* مطالبات حق التدريس به زودي پرداخت مي گردد

وزير آموزش و پروش در پاسخ به سئوال ديگري در رابطه با وضعيت حق التدريسي ها نيز گفت : حق التدريس با حق التدريسي دو موضوع جداگانه است. گروهي از همكاران عزيزمان كه معلم رسمي ما هستند و سال تحصيلي گذشته علاوه بر ساعت تدريس موظف خود ، ساعت تدريس بيشتري داشتند ما يك بخش از مطالبات آنان را پرداخت كرده ايم و يك بخش ديگر هنوز مانده است و آن را هم انشاءا... در آينده نزديك تقديمشان مي كنيم .

* تلاش براي رسيدن به آموزش و پرورش كيفي

دكتر فاني برنامه خود در زمينه هويت بخشيدن به محيط هاي آموزشي، ارتقاء نظام آموزشي و توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در مدارس را اين گونه تشريح كرد و گفت : آمار دانش آموزان كشور حدود 12 ميليون و 300 هزار نفر است و اين در حالي است كه ما بعد از پيروزي انقلاب  سال هايي را پشت سر گذاشتيم كه جمعيت دانش آموزان به 19 ميليون نفر هم رسيده بود و امروز جمعيت دانش آموزي كشور حدود دو سوم آمار اوج دانش آموزي است .

وي افزود :فضا و تجهيزات و امكانات آموزشي نسبت به اول انقلاب بيش از 5/1 برابر شده  و اگراين دو نكته را كنار هم بگذاريم به يك راهبرد در آموزش و پرورش مي رسيم و آن راهبرد ارتقاي كيفيت در آموزش و پرورش امروز كشور است كه ما بايد از اين فرصت استفاده  و آموزش و پرورش  را به سوي كيفيت سوق دهيم.

وزير آموزش و پرورش با اشاره به اين موضوع كه در بودجه سال 93 دولت يازدهم  همكاري خوبي با آموزش وپرورش داشته است، افزود : در اين بودجه يك رديف اعتباري تحت عنوان كيفيت بخشي ديده ايم  و اميدواريم كه در اين رديفي كه براي ما پيش بيني شده، بتوانيم كيفيت آموزشي را  در مدارس ارتقاء بدهيم .

* مدرسه؛ محور اصلي شكل گيري تعليم و تربيت

دكتر فاني در ادامه گفت : اعتقاد دارم كه مدرسه محل اصلي شكل گيري تعليم و تربيت است و در اين  دولت نيز اين برنامه دنبال مي شود.

وزير آموزش و پرورش با تاكيد بر اين نكته كه بايد مديران مدارس اختيارات بيشتري داشته باشند، گفت: اين سياست در ادامه سياست تمركز زدايي در آموزش و پرورش است .

وي افزود : آموزش و پرورش يك سازمان به شدت متمركز است كه همه وزراي قبلي هم تلاش كردند كه اين تمركز را كاهش دهند ، اما در تمركز زدايي بايد اختيارات بدهيم و آنها كه در مدرسه هستند بايد اين اختيارات را بپذيرند و باور كنند.

* كمك 25 هزار ميليارد توماني خيرين به آموزش و پرورش

وي در ادامه با اشاره به افزايش و تاسيس پژوهش سراهاي دانش آموزي و تجهيز مدارس به وسايل آموزش مدرن گفت : بعد از پيروزي انقلاب اسلامي با شكل گيري تشكل خيرين مدرسه ساز 25 هزار ميليارد تومان تاكنون توسط خيرين براي آموزش و پرورش هزينه شده و در اختيار آموزش و پرورش گذاشته شده است.

وي ضمن تشكر از خيرين مدرسه ساز تاكيد نمود : ساخت مدرسه و كمك به آموزش و پرورش جهاد و با قيات الصالحات است .

* تلاش براي ارتقاء سلامت و استفاده از امكانات ديگر دستگاهها

دكترفاني در پاسخ به سئوالي ديگر در زمينه برنامه هايش براي ارتقاء سطح سلامت در ميان دانش آموزان گفت : دوستان ما برنامه ريزي هايي در معاونت تربيت بدني و سلامت دارند و با توجه به رويكرد دولت يازدهم بحث استفاده از امكانات ساير وزارتخانه ها را دنبال مي كنيم .

وزير آموزش وپرورش با اشاره به ديدار اخير خود با وزير ورزش و جوانان گفت: درصدديم كه از امكانات آن وزارتخانه براي دانش آموزان استفاده و متقابلا امكاناتي را كه ما در آموزش و پرورش داريم در اختيار آن وزارتخانه قرار دهيم .

* توسعه عدالت آموزشي

دكتر فاني در پاسخ به سئوال ديگري با موضوع  برقراي عدالت آموزشي در مناطق محروم كشور تصريح كرد : در دوره ابتدايي بيش از 7/98 دهم درصد از كودكان لازم التعليم تحت پوشش برنامه هاي آموزش و پرورش هستند.

وي در ادامه به اختصاص مبلغ 30 ميليون تومان اعتبار در دولت گذشته براي تامين سرويس اياب و ذهاب دانش آموزان روستاهاي دور افتاده اشاره كرد و افزود : متاسفانه برخي تعصبات قومي و منطقه اي زمينه ساز محروميت برخي دانش آموزان دختر از تحصيل هستند .

وزير آموزش وپرورش با اشاره به درخواست 40 ميليارد تومان اعتبار از دولت گفت : ان شاءا... تا چند روز آينده اين اعتبار وصول و مشكلات درماني و رفاهي فرهنگيان مرتفع خواهد گرديد.

وي همچنين در ادامه به موضوع شير مدارس پرداخت  و يادآور شد كه از تاريخ پانزدهم آذر شد شير در استان هاي كشور توزيع خواهد شد.

* پيگيري مشكل معيشت پس از درمان

وزير آموزش وپرورش در پاسخ به سئوالي در زمينه مشكلات مسكن فرهنگيان نيز گفت : حل مشكل مسكن فرهنگيان كار ساده اي نيست ، اما برنامه هايي در اين زمينه داريم كه از اولويت هاي كاري آموزش و پرورش بعد از  موضوع درمان است .

سئوال بعدي مجري برنامه در رابطه با بانك وبيمه فرهنگيان بود كه دكتر فاني با اشاره به  تلاش هاي انجام شده براي تقويت بانك سرمايه در اين رابطه گفت : ان شاء ا... روزي برسد كه فرهنگيان اعلام كنند كه اين بانك ، بانك آنهاست.

وزير آموزش و پرورش در پاسخ به سئوال ديگري در رابطه با حل مشكل معيشت فرهنگيان نيز با تاكيد بر موضوع پرهيز از رسانه اي شدن كارها گفت: هر تلاشي براي افزايش حقوق و ارتقاء سطح معيشت فرهنگيان در مقابل خدمات آنان ناچيز است .

* فضاي آزاد نقد و نظر در آموزش و پرورش

دكتر فاني در رابطه با تفاوت كيفيت آموزش در مدارس دولتي و غيرانتفاعي نيز چنين گفت : من يقين دارم كه با ارتقاءكيفيت مديريت آموزشگاهي و افزايش اختيارات، مدارس دولتي نيز به كيفيت مدارس غيرانتفاعي خواهند رسيد.

وزير آموزش و پرورش افق نگاه خود در اين دستگاه را نيز چنين ترسيم نمود : كه تلاش او اجراي كامل سند تحول بنيادين و رسيدن به آموزش و پرورشي در تراز جمهوري اسلامي است .

دكتر فاني با اشاره به 6 ركن آموزش و پرورش كه عبارتند از معلم، مدير، محتوا و برنامه، مقررات آموزشي، فضا و تجهيزات و بودجه گفت: اين 6 ركن را آموزش و پرورش دنيا قبول كرده است و در دولت تدبير و اميد تلاش خواهيم نمودكه ضمن فراهم نمودن فضاي آزاد براي طرح نقد و نظر معلم، زمينه را براي رشد دانش آموزاني پرسشگر و توانمند فراهم سازيم .
پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
درباره انجمن علمی معلمان ایران "معلمـ گفت"
انجمن علمی معلمان ایران افتخار دارد که از بهار سال 91 شروع به کار کرده است. هدف این انجمن افزایش توانایی های علمی و مهارتی معلمان ایران با تبادل نظر و اشتراک تجارب است. این انجمن به طور کامل توسط معلمان اداره می شود و هیچ وابستگی به ارگان های دولتی یا غیر دولتی ندارد.
لينک های مرتبط با "معلمـ گفت"