درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

نحوه نمایش موضوع

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1 | Top
aliteach غایب

**

عنوان کاربر:
کاربر مفید انجمن
مهم  تغییر و تحول کتب ششم ابتدایی

سلام کاربران و همکاران محترم و محترمه

.لطفا    نظراتتان را در این تایپیک ارسال نمایید.انشاالله که در اینده مفید واقع شود.

اینجانب با بیش از 20 سال سابقه تدریس در مدارس ابتدایی  و یکسال تدریس در پایه ششم ابتدایی....

1...بنظر میرسد با این ساعات درسی در پایه ابتدایی بهتر است حجم کتاب ریاضی ششم تا  یک چهارم از کل کتاب کاهش یابد(البته تجدید نظر در  سایر مطالب کتاب ریاضی ششم نیز از نظر دور نگردد)

2.....هرچند کتاب تفکر ایده خوبی است اما بنظرم شرایط  زمان کلاس اقتضا میکند که  کتاب تفکر.... کاملا حذف شده و ساعت آن به درس  فناوری  البته با همین حجم موجود و نه بیشتر اختصاص یابد.که کارایی بهتری دارد....در ضمن در هر صورت  لازم است ادارات محترم برای تمام مدارس نسبت به تهیه  حداقل به ازای هر4دانش اموز یک رایانه اقدام نمایند.وگرنه تدریس فناوری بدون کار عملی یک کار بیهوده محض است......چون در حال حاضر اکثرا تجربه نمودید یا در مدارس کامپیوتر موجود نیست....یا اگر هست سیستمی قدیمی هست که  قابلیت ویندوز7 را ندارد.....در ضمن اینجانب با ویندوز فارسی کاملا مخالف هستم  ولازم است دانش اموزان درس فناوری را از همان ابتدا با اصطلاحات لاتین فرا بگیرند.....زیرا اساس 99درصد نرم افزارها چه تولید داخل و چه خارج حروف لاتین میباشند.

3.....در مطالب درس علوم تجدید نظر گردیده و مطالب  قابل هضم برای این سنین  عرضه گردد.

4....حجم درس قران با توجه به ساعات تدریس کمی کاهش یابد.

5....حتی الامکان تدریس دروس   ریاضی  و  فناوری   و علوم  پایه ششم تخصصی شود((به دبیران متخصص واگذار شود)) که این یکی از ضروریات است.

در ادامه منتظر نظرات ارزنده شما بزرگواران هستیم.

.............................پایدار باشید.....................

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#2 | Top
habibian غایب

**

عنوان کاربر:
کاربر مفید انجمن
RE: تغییر و تحول کتب ششم ابتدایی

ضمن عرض خسته نباشید

من با نظر شما در مورد حذف ویندوز فارسی موافقم، چون تقریبا در هیچ جایی کربرد نداشته و تقریبا باعث گیج شدن دانش آموز می شود.

ولی با دیگر مباحث و موارد ذکر شده با جنابعالی موافق نیستم.

1- من در سال گذشته کتاب ریاضی را تا آخر فروردین ماه به پایان رساندم و البته امیدورام در سال جدید با برنامه ریزی بهتر راندمان کار را هم بالا ببرم.

2- محتوای علوم تجربی نیاز به کمی تغییرات دارد البته برای رفع اشکالاتی جزئی نه برای تغییر محتوا و به نظر من زمینه بسیار خوبی برای آشنایی با فیزیک و شیمی متوسطه در این کتاب به وجود آمده است فقط یک پراکندگی و عدم وجود نظم در آن وجود دارد ، البته به نظر من. شروع کتاب بسیار خوب و سازمندهی شده و تماتیک است ولی هرچه به انتها نزدیک می شویم مطالب تئوری تر و حفظی می شوند.

3- در شهرستانی که من تدریس میکنم (تفت - یزد) با توجه به اینکه جلسات قران مکرر محلی برگزار می شود و دانش اموزان به صورت جدی با قران کریم درگیر هستند، با حجم کتاب درسی قران به مشکلی برخورد نکردم و تقریبا 80% آنچه مد نظر بود بر آورده شد.

4- محتوای دورس علوم و ریاضی و کار و فناوری ششم ، مباحثی هستند که در زندگی روزمره الان یک انسان معمولی و بالغ باید با انها آشنا باشد و قطعا به این دانش ها در زندگی روزمره خود نیاز پیدا خواهد کرد. متاسفانه من این پیشنهاد را از طرف چند همکار با سابقه بالای دیگر نیز شنیدم که البته به نظر من این به علت عادت کردن همکاران بر محتوا های درسی قدیم است و تمرکز بر روی مدیریت تجربی کلاس های درس در طول شابقه کاری و عدم وجود نیاز به فراگیری مطالب جدید برای ارءه محتوای درسی در کلاس درس. که همکاران بعد از گذشت حداکثر 2 سال کاملا متوجه توانایی خود در ارئه این محتواها خواهند شد. البته با این موافقم که معلم اختصاصی موجب بالا رفتن بهره وری علمی دانش اموز میگردد ولی به این معتقدم که این دانش اموزان در این مقطع سنی و با توجه به اینکه با پایه های اموزشی پایین تر در یک مکان هستند (که یک معلم ثابت دارند) پذیرش خوبی از لحاظ روانی و عاطفی نسبت به این مسئله نخواهند داشت.

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#3 | Top
صغرااحمدی آفلاین

*

عنوان کاربر:
کاربر جدید انجمن

ضمن سلام وخداقوت

من هم بانظرشما درمورد ویندوز بااصطلات لاتین موافقم اما نیازاست که دانش آموزان بامعانی فارسی این اصطلاحات نیزآشنا بشوند.

درموردآموزش درس فناوری کاش مقامات اداری درابتدا تجهیزات لازم ا(بویژه رایانه )فراهم میکردند زیرا این درس نیاز به اجرای عملی دارد ،من درجایی که تدریس میکنم پایه ششم آن مدرسه فقط یک رایانه  بایک کلاس بالای 25نفر و.............

درآخر آنکه محتوای  دروس پایه ششم کاربرد روزمره در زندگی دانش آموز داردودروس ازحالت کسالت بار خارج شده البته اگر معلمین هم به صورت دوره ای آموزشهای جدید وتازه ای دریافت کنند.

ضمن سلام وخداقوت

من هم بانظرشما درمورد ویندوز بااصطلات لاتین موافقم اما نیازاست که دانش آموزان بامعانی فارسی این اصطلاحات نیزآشنا بشوند.

درموردآموزش درس فناوری کاش مقامات اداری درابتدا تجهیزات لازم ا(بویژه رایانه )فراهم میکردند زیرا این درس نیاز به اجرای عملی دارد ،من درجایی که تدریس میکنم پایه ششم آن مدرسه فقط یک رایانه  بایک کلاس بالای 25نفر و.............

درآخر آنکه محتوای  دروس پایه ششم کاربرد روزمره در زندگی دانش آموز داردودروس ازحالت کسالت بار خارج شده البته اگر معلمین هم به صورت دوره ای آموزشهای جدید وتازه ای دریافت کنند.

(آخرین ویرایش در این ارسال: 3-6-1392, 03:20 عصر، توسط صغرااحمدی.)
پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#4 | Top
شهرآشوب آفلاین

*

عنوان کاربر:
کاربر جدید انجمن

باسلام

به نظر من بهتره  کتاب هدیه و قرآن در هم ادغام شوند و در هفته 2 ساعت تدریس شود  واقعا کتاب هدیه  فعلی چیزی واسه گفتن ندارد  . همچنین میتوان کتابهای کار و فناوری و تفکر وپژوهش را در هم ادغام و به عنوان کتاب تفکر و فناوری ارائه داد

بسیاری از مباحث تعلیمات اجتماعی به هم شبیه و میتوان خلاصه تر نوشت  همچنین در کلاس ششم دیگه بخوانیم و بنویسیم کمی بچگانست  و همون ادبیات فارسی بجای هردوش بهتره  تا یه کتاب تاریخی . مذهبی . سیاسی  فعلی

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#5 | Top
habibian غایب

**

عنوان کاربر:
کاربر مفید انجمن

خسته نباشید
در مورد ادغام کتاب هدیه های آسمان و قران٬
فکر می‌کنم اتفاق بسایر خوب و قابل توجهی باشد٬ مخصوصا اینکه مفاهیم نگرشی در کنار مفاهیک قرانی می‌تواند تاثیر بیشتری داشته و اینکه نظر همکار عزیز "شهر آشوب" نیز در مورد اینکه کتاب هدیه‌ها حرف خاصی برای گفتن ندارد و فقط یک سری مفاهیم کلی را بیان می‌کند و آموزگار وظیفه اصلی در بسط دادن را دارد موافقم. در ضمن اینکه می‌توان محتوای درسی قران و هدیه ها را نیز در ارتباط بیشتر با هم قرار داد و تاثیر مباحث ارائه شده را بیشتر کرد٬ شاید تنوع موضوعی کمتر می‌شود ولی آموزگار فرصت بیشتری برای تفهیم و تعلیم اطلاعات دارد.

البته به نظر من ادغام دروس تفکر و پژوهش و کار و فن آوری خیلی منطقی نیست چون اهداف آموزشی و محتوای آموزش هر دو درس اصلا بر هم منطبق نیست.

تغییرات کتیاب ریاضی در سال جدید هرچند کوچک و جزئی هستند ولی بسیار تاثیر مثیتی داشتند.
ولی به نظر من کتاب فارسی هر چند تغییرات به ظاهر زیادی داشته ولی هنوز به تغییرات خیلی جدی تری دارد٬ امیدوارم همکاران محترم نظرات خود را به سر گروه های استان و شهرستان خود اعلام کنند  تا اصلاحات اساسی صورت گیرد.

(آخرین ویرایش در این ارسال: 4-7-1392, 02:20 عصر، توسط habibian.)
پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#6 | Top
فرشته م آفلاین

**

عنوان کاربر:
کاربر مفید انجمن

من  طی دوسال است که ششم تدریس می کنم  دروس  تفکروپژوهش و هدیه های آسمان وعلوم وفارسی  راجزو دروس اصلی نمی دونم  نه محتوای خوبی دارن نه سوالی برای پرسش  ....  وقت تلف کردن هست  من که ازدروس راضی نیستم  باید مسئولین فکری بکنن

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#7 | Top
mdehbashi آفلاین

*

عنوان کاربر:
کاربر جدید انجمن

با سلام خدمت همکاران محترم اینجانب هم مدت دوسال که پایه ششم در اموزش وپرورش سرایان تدریس می کنم به کلی مخالف اموزش با ویندوز فارسی هستم وهیچ وقت اینکار را نکرده ام هر چند معادل فارسی کلمات را می گویم  در درس تفکر هیچ چیز برای اموزش ندیده ام  وزیاد هم مایه نمی گذارم  درس ریاضی اگر حجمش کمتر شود فکر کنم بهتر است وچه بهتر بود قبل از پایه ششم تجهیزات  اموزشی فراهم می شد نه اینکه پارسال اینجانب به افراد مختلفی رو زدم تا اینکه توانستم کلاسم را به رایانه وتخته هوشمند مجهز کنم  خیرشان دهد والا به اموزش وپرورش که امیدی نیست در ضمن طرح توصیفی فکر کنم برای پایه ششم تعریفی ندارد

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#8 | Top
aliteach غایب

**

عنوان کاربر:
کاربر مفید انجمن

ممنون از شما همکاران  محترم   و محترمه  که بذل محبت نموه و اظهار نظر مینمایید..منتظر اظهار نظرات بیشتر شما عزیزان هستیم...پایدار باشید.

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:
#9 | Top
afsoonaram آفلاین

*

عنوان کاربر:
کاربر جدید انجمن

عرض ادب و خسته نباشید بله من هم بعنوان یک معلم پایه ی ششم کاملا با نظر شما موافقم چرا که وتقعا در تدریس محدودیت زمانی داریم و مطلب را آنطور که میبایست نمیتوانیم در این زمان محدود ادا کنیم امیدوارم که این مشکل واقعا پیگیری و حل شود فکرش را کنید این کتاب ها در پایه ی هفتم با زنگ های 2 ساعته تدریس می شدند ولی الان با یک ساعت 

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
جدید تغییر در تعطیلی پنج شنبه های مدارس باغ الفبا 1 3,062 28-9-1392, 12:34 صبح
آخرین ارسال: pajoheshgar

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
درباره انجمن علمی معلمان ایران "معلمـ گفت"
انجمن علمی معلمان ایران افتخار دارد که از بهار سال 91 شروع به کار کرده است. هدف این انجمن افزایش توانایی های علمی و مهارتی معلمان ایران با تبادل نظر و اشتراک تجارب است. این انجمن به طور کامل توسط معلمان اداره می شود و هیچ وابستگی به ارگان های دولتی یا غیر دولتی ندارد.
لينک های مرتبط با "معلمـ گفت"