درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)نحوه نمایش موضوع
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1 | Top
sadati آفلاین

***

عنوان کاربر:
کاربر فعال انجمن
ارسال‌ها:
91
تاریخ عضویت:
آبان 1391
تأثیر قصه خواندن والدین بر کودکان

تأثیر قصه خواندن والدین بر کودکان

 یکی از مهمترین خاطراتی که هر یک از ما به عنوان والدین امروزی، در ذهن خود داریم، قصه گویی پدران و به ویژه مادران مان است؛ خاطره ای که می توان گفت بنیان روحی، روانی و اخلاقی ما برمبنای آن شکل گرفته است. قصه گویی والدین می تواند در اصلاح بد رفتاری های کودک، سهم قابل توجهی داشته باشد. با قصه می توان کودک را نصیحت کرد، از انجام یک کار نکوهیده و زشت نهی کرد و یا به انجام یک عمل خوب و شایسته تشویق نمود، ولی قصه و راوی آن نیز باید دارای شرایطی باشند تا این تاثیرگذاری به بالاترین حد ممکن است. در این مقاله قصد داریم درباره این شرایط به صورت مختصر صحبت کنیم.

هدف از قصه گویی چیست؟

اهدافی که والدین با قصه گویی دنبال می کنند،‌ متفاوت است. گاهی قصه گویی با اهداف درازمدت صورت می گیرد؛‌ مانند گفتن قصه های تربیتی و اخلاقی،‌ ولی گاه لازم است قصه گویی هدفی کوتاه مدت و آنی را دنبال کند؛‌ مانند یک تغییر آنی در کودک. برای نمونه گاهی والدین قصد دارند کودک خود را به گونه ای آرام کنند که با آرامش بیشتری در یک مهمانی حاضر شود. در این صورت والدین باید قصه ای تعریف کنند که او را به بازی های حرکتی تحریک کند تا انرژی اش تخلیه شود و کودک برای میهمانی شب،‌ دیگر میلی به انجام بازی های پر سروصدا نداشته باشد.

شرایط قصه های اخلاقی

والدین برای اصلاح رفتار کودک خود می توانند از اهرم قصه کمک بگیرند،‌ ولی نکته بسیار مهم در قصه گویی آن است که نصیحت والدین در قالب قصه،‌ نباید به گونه ای باشد که کودک هدف والدین خود از بیان قصه را به راحتی بفهمد. وقتی والدین کودک برایش قصه می گویند، او روح و جان و حواسش را در اختیار آن ها قرار می دهد و با تمام وجود،‌ به قصه آن ها گوش می کند. حال اگر والدین در بیان قصه،‌ کمی قوه ی خلاقیت و ذوق خود را به کار بگیرند،‌ می توانند قصه را به گونه ای طراحی نمایند که به بهترین شکل،‌ به اهداف تربیتی مورد نظر خود دست پیدا کنند. والدین می توانند در حین قصه گویی، با مطرح کردن پرسش هایی از متن قصه، فکر و ذهن کودک را در جهت رسیدن به هدف نهایی قصه هدایت کنند.

یکی از بزرگترین اشتباهات رایج والدین در بیان قصه برای کودکان این است که برای گرفتن یک نتیجه تربیتی، محیط قصه گویی را به کلاس سخنرانی و درس اخلاق برای کودک تبدیل می کنند و با این کار، علاوه بر این که اشتیاق کودک را برای همراهی در قصه گویی از بین می برند، موجب عدم دستیابی او به اهداف تربیتی موردنظر نیز خواهند شد. کودکان عاشق قصه های داستانی محض هستند و والدین هم باید از این فرصت، به بهترین شکل ممکن در جهت ارائه نکات اخلاقی به کودک استفاده کنند.

با احساس قصه بگویید

یکی از شرایط تاثیرگذاری قصه بر کودک،‌ بیان کردن آن با احساس است. چنانچه والدین قصه را تنها برای رفع تکلیف و بدون هیچ گونه احساسی به طور روزنامه وار بخوانند،‌ کودک هیچ بهره ای از قصه و مفاهیم اخلاقی آن نمی برد و حتی ممکن است زمینه خستگی و احساس تنفر او از قصه نیز فراهم شود. والدین می توانند با تغییر صدای خود به جای شخصیت های اصلی داستان و کمک گرفتن از کودک برای بازی در یک نقش،‌ به قصه جان دهند و کودک را نیز وارد محیط قصه کنند. این کار همچنین موجب رشد خلاقیت کودک می شود و سبب می شود قصه، تاثیر مطلوبی در آموزش مفاهیم اخلاقی به کودک داشته باشد.

قصه باید باعث ارتقای شخصیت کودک شود

والدین باید در گفتن قصه به کودک خود به گونه ای برخورد نمایند که موجب ارتقای شخصیت کودک شود. در برخی از قصه ها والدین می توانند به جای شخصیت اصلی داستان، از نام کودک خود استفاده کنند؛ البته به شرطی که قهرمان داستان ارزش های اخلاقی مثبتی داشته باشد. این کار باعث می شود کودک با احساس بهتری ادامه داستان را دنبال کند. یکی دیگر از کارهای والدین در قصه گویی آن است که کودک خود را در محیط قصه، یا صحنه هایی مواجه کنند که او در محیط واقعی، از مواجه شدن با آن صحنه ها احساس وحشت می کند و در ادامه داستان، والدین باید کودک خود را در صحنه های وحشت آور، پیروز نشان دهند؛ برای مثال چنانچه کودکی از امتحان ریاضی وحشت دارد، والدین می توانند با بیان کردن قصه ای با این انتها «…و محمد با تلاشی که کرده بود، توانست در امتحان ریاضی پایان سال، با نمره ی خوبی قبول شود!» زمینه بالا رفتن اعتماد به نفس کودک خود را در مواجه شدن با امتحان ریاضی فراهم نماید. البته نکته ای که والدین حتما باید به آن توجه کنند آن است که نباید در بیان این قصه ها، از موضوعات خیالی استفاده کنند؛ برای مثال اگر والدین در مثال قبلی، از موجودات خیالی مانند غول چراغ جادو برای موفقیت کمک بگیرند (…و محمد توانست با کمک غول چراغ جادو در امتحان ریاضیات پایان سال، با نمره ی خوبی قبول شود!)، این موضوع در ذهن کودک نقش می بندد که او به خودی خود، توانایی کسب نمره ی خوب در امتحان ریاضی را ندارد و تنها با کمک عوامل خیالی می تواند چنین موفقیتی را به دستا آورد. در پایان امیدوارم شما والدین گرامی نیز بتوانید از قصه به عنوان یک اهرم مؤثر تربیتی در فرایند آموزش و اصلاح رفتار کودکان، بهره ی لازم را ببرید.

………………………………………………………………………………………..

منبع: farsarab.com

پاسخ با نقل قول  }}}
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
درباره انجمن علمی معلمان ایران "معلمـ گفت"
انجمن علمی معلمان ایران افتخار دارد که از بهار سال 91 شروع به کار کرده است. هدف این انجمن افزایش توانایی های علمی و مهارتی معلمان ایران با تبادل نظر و اشتراک تجارب است. این انجمن به طور کامل توسط معلمان اداره می شود و هیچ وابستگی به ارگان های دولتی یا غیر دولتی ندارد.
لينک های مرتبط با "معلمـ گفت"